ul. Brzozowa 8, 25-358 Kraków 505-306-254 kontakt@webmuzyka.pl

Czego nie można nie wiedzieć o zaćmie?

Zaćma, znana też jako katarakta, jest stosunkowo częstą przypadłością. Zazwyczaj kojarzymy ją z problemem charakterystycznym dla osób w podeszłym wieku, okazuje się jednak, że nie tylko dla nich stanowi ona zagrożenie.

Kogo atakuje zaćma? Zaćma pojawia się również u ludzi młodych, okazuje się przy tym, że niekiedy walkę z nią muszą toczyć również małe dzieci. Statystyki są zresztą alarmujące. Ich analiza uświadamia nam, że w naszym kraju żyje nawet pół miliona osób, które nie tylko zmagają się z zaćmą, ale również, dla własnego bezpieczeństwa, powinny jak najszybciej poddać się leczeniu chirurgicznemu. Mówiąc o przyczynach zaćmy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zmętnienie soczewki oka. W pewnym momencie zjawisko tego typu musi doprowadzić do upośledzenia widzenia. I choć zaćma najczęściej rozwija się w obu oczach, nie jest to wcale reguła.

Medycyna stara się rozwinąć wiedzę na temat tej choroby, jak dotąd jednak okazuje się, że jej przyczyna jest owiana tajemnicą. Najczęściej mówiąc o niej zwraca się uwagę na zmianę struktury białka w samej soczewce i właśnie to zjawisko jest uznawane za bezpośrednią przyczynę jej zamglenia. Tu zresztą warto podkreślić, że sama soczewka jest dość specyficznym organem. Ulokowana w kolorowej tęczówce oka powinna być jak najbardziej przeźroczysta. Tworzą ją koncentryczne pierścienie, dzięki którym możliwe staje się skupienie promieni słonecznych dokładnie na siatkówce. To właśnie dlatego możliwe staje się ostre widzenie nie tylko z bliska, ale również z daleka. Ogromne znaczenie soczewki dla sposobu widzenia przyczynia się do tego, że wówczas, gdy przestaje ona funkcjonować prawidłowo, niemal natychmiast zaczynamy zmagać się z problemami ze wzrokiem. Jest to zresztą moment, w którym konieczne jest podjęcie wizyty o zainaugurowania leczenia u specjalisty, zaćma jest bowiem schorzeniem o charakterze postępowym i bez interwencji lekarza nie ulegnie wyleczeniu.