ul. Brzozowa 8, 25-358 Kraków 505-306-254 kontakt@webmuzyka.pl

Najważniejsze informacje na temat zaćmy

Zaćma to jedna z tych chorób, o których wolimy nie myśleć. Niestety, unikanie rozmów na jej temat nie zmienia tego, że mamy w jej przypadku do czynienia ze schorzeniem pojawiającym się dość często. I choć zaćma jest utożsamiana z problemem dotykającym osób starszych, okazuje się, że nie tylko one powinny się jej obawiać.

Zaćma - kogo dotyka ten problem? Sami okuliści często podkreślają, że, choć nie zdarza się to zbyt często, zaćma potrafi atakować również ludzi młodych, notuje się przy tym przypadki cierpiących z jej powodu dzieci. Co gorsza, statystyki potwierdzają, że może być ona problemem znacznie poważniejszym niż nam się to wydaje. W Polsce zmagać się z nią może nawet pół miliona osób kwalifikujących się już do tego, aby przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Szukając źródeł choroby zazwyczaj zwraca się uwagę na to, że dochodzi do niej w następstwie zmętnienia soczewki oka, a więc tego tworu, który umieszczony jest w jego środku. Jest to choroba o charakterze postępującym, pacjent odkrywa więc, że jego wzrok systematycznie się pogarsza. W zdecydowanej większości przypadków zaćma rozwija się w obu oczach jednocześnie, choć również w tym przypadku nie możemy mówić o regule, która nie ma wyjątków. Lekarze nie potrafią zresztą odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie o to, skąd bierze się ta choroba, choć naukowcy są niemal pewni, że kluczowa dla jej zrozumienia jest analiza zmian, jakie zachodzą w strukturze znajdującego się w soczewce białka. Wspomniane zmiany przyczyniają się do jej zmętnienia. Soczewka to okrągły i przeźroczysty w swoich założeniach otwór, który znajduje się w kolorowej tęczówce oka. Tworzą ją koncentryczne pierścienie, dzięki czemu promienie słoneczne mogą stykać się dokładnie na siatkówce.

Zaćma przyczyny Gdy soczewka pracuje prawidłowo możemy widzieć prawidłowo te przedmioty, które znajdują się w pobliżu oraz te, które zostały zlokalizowane w pewnym oddaleniu. Zaćma pozbawia nas takiej możliwości. Problemy z widzeniem to zresztą jeden z pierwszych sygnałów informujących nas o tym, że mamy do czynienia z niekorzystnymi zmianami i powinniśmy podjąć kroki przeciwdziałające im. Naturalnie, sama soczewka nigdy nie jest całkowicie przeźroczysta, jeśli jednak nasz organizm rozwija się tak, jak powinien, jej względna przeźroczystość utrzymuje się przynajmniej do 35 roku życia. Mętnienie jest procesem naturalnym, a samo zjawisko najczęściej jest diagnozowane przez okulistę już na etapie rutynowego badania. Wiele objawów zaćmy jest zresztą na tyle charakterystycznych, że nie tylko powinny one budzić obawy pacjentów, ale również mogą być podstawą do tego, aby zdecydować się na interwencję. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest zjawisko olśnienia, które daje o sobie znać wówczas, gdy światło słoneczne jest bardzo silne. Niepokojące może być również odkrycie tego, że wówczas, gdy zapada zmrok albo pogoda jest pochmurna, nasze oko radzi sobie lepiej niż przy ładnej pogodzie. Inne objawy, które powinny wzbudzać niepokój to rozszczepianie świateł i postępujące trudności, które wiążą się nie tylko z samym postrzeganiem barw, ale i z ich rozróżnianiem. Zaćma jest też łączona z tymi zaburzeniami, w następstwie których tracimy ostrość widzenia. Jest też najczęstszą przyczyną ślepoty w wieku dziecięcym. Szukając innych niż naturalne przyczyn jej występowania zwraca się uwagę przede wszystkim na aberracje chromosomowe, dziedziczność, zakażenia wewnątrzmaciczne oraz schorzenia dotyczące gałki ocznej. Zaćma wrodzona, choć zdarza się dość rzadko, również nie jest zresztą monolitem. Najczęściej pojawia się zaćma częściowa, zaćma całkowita uniemożliwiająca prawidłowe widzenie nie jest jednak wcale przypadkiem odosobnionym. Ta ostatnia wydaje się zresztą szczególnie niebezpieczną, noworodek nie jest bowiem w stanie w ogóle rozwinąć zdolności widzenia.