ul. Brzozowa 8, 25-358 Kraków 505-306-254 kontakt@webmuzyka.pl

Budowa powieki ludzkiej.

Podstawowym zadaniem powieki jest ochrona oka. Jest częścią całego narządu oka jaki tworzą razem gałką oczną, narządem łzowym i aparatem ruchomym oka.

Funkcja powieki Powieka stanowi naturalna barierę ochronną oka przed ciałami obcymi, światłem, wiatrem czy wodą. Powieka to fałd skóry zakończony rzęsami, który jest w ciągłym ruchu – czyli mruga. Dzięki mruganiu nawilżona zostaje przednia część gałki ocznej, pomaga w tym tzw. film łzowy. Mruganie oczyszcza też przednią powierzchnię oka z kurzu i zanieczyszczeń, co gwarantuje nam ostrość widzenia. Skóra tworząca powiekę jest najcieńsza jaką mamy na całej powierzchni ciała.

Podporę powieki stanowią tzw. tarczki, które zbudowane są ze zbitej tkanki łącznej, wygiętej w łuk zgodnie z krzywizną oka. Powiekami poruszają dwa podstawowe mięśnie: górny dźwigacz powieki, z mięśniami tarczkowymi górnymi i dolnymi, który unosi powiekę oraz mięsień rozległy, który zamyka powiekę. Na przednim brzegu powiek rośnie około 100- 150 rzęs, do ich mieszków ujście mają gruczoły łojowe Zeissa i gruczoły potowe Molla. Tylni brzeg połączony jest na stałe do wewnętrznej części oka. Bardzo ważną częścią są gruczoły Meiborna, znajdujące się w obrębie brzegów powiek. Wydzielają one odpowiednie ilości wydzieliny tłuszczowej, dzięki której budowany jest film łzowy- zabezpiecza on oko przed wysuszeniem i przed zalaniem oka łzami.